Konec přetěžování ukrajinských dětí ukrajinskou školou online

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/cesko-a-ukrajina-si-budou-vzajemne-uznavat-predmety-ve-skolach/2288838

Česko a Ukrajina si budou vzájemně uznávat předměty ve školách

fotoIlustrační foto. ČTK/Petrášek Radek

Praha – Česká republika (ČR) a Ukrajina uzavřely dohodu o spolupráci ve vzdělávání. Jejím cílem je mimo jiné sjednotit postup ve výchově a výuce. Pro ukrajinské školáky se například omezí on-line výuka z ukrajinských škol. Novinářům to dnes sdělili ministr školství Vladimír Balaš (STAN) a jeho ukrajinský protějšek Serhij Škarlet, kteří dnes bilaterální smlouvu podepsali. Smlouva se týká všech stupňů vzdělávání. Ukrajina a Česko si budou vzájemně uznávat své vzdělávací programy a obsah výuky.

Ukrajinští žáci podle informací na webu ministerstva školství (MŠMT) získají na konci školního roku vysvědčení, které umožní uznání jejich vzdělávání v době pobytu v ČR. U středního a vyššího odborného vzdělávání bude možné posoudit získané vědomosti a dovednosti prostřednictvím dokumentu Europass.

Například na základních školách (ZŠ) se podle Balaše omezí on-line výuka ukrajinských dětí, které v Česku prezenčně studují ZŠ. Tuto výuku na dálku zajišťují školy na Ukrajině, které děti navštěvovaly předtím, než kvůli ruské invazi na Ukrajinu uprchly do Česka. Dvojí výuka mnohdy vedla podle ministra k přetížení dětí. Dálkově by se tak nově školáci měli učit jen ukrajinský jazyk a ukrajinské reálie.

„Většina předmětů, které se učí ukrajinské děti na českých školách, se budou učit i nadále a budou uznávány. K tomu se on-line přidají jen ty typicky ukrajinské, jako je ukrajinština nebo ukrajinská historie. Zredukuje se tak množství předmětů, které se vyučují on-line,“ řekl Balaš.

Docházka do ZŠ je pro ukrajinské uprchlíky v Česku od září povinná. Kontroly docházky nejsou podle mluvčí resortu Anety Lednové v gesci MŠMT. Porušování povinnosti posílat děti do školy řeší Orgán sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD). Ukrajincům, kteří své potomky ve věku školáků neposílají do českých ZŠ, hrozí například omezení vyplácení sociálních dávek. Přehled o vyplácení dávek má ministerstvo práce a sociálních věcí.

Smlouva Česka a Ukrajiny řeší také poskytování stipendií pro ukrajinské vysokoškoláky. Podle Balaše je na stipendia pro tyto studenty vyčleněno 150 milionů korun a v plánu jsou i společné vědecko-vzdělávací projekty. Před invazí studovalo na českých vysokých školách v řádném studiu zhruba 4000 ukrajinských občanů. Počet zapsaných studentů na české univerzity pro rok 2022/2023 je podle MŠMT vyšší, ale úřad očekává, že počet reálně přítomných studentů bude výrazně nižší. Důvodem je to, že Ukrajina nyní nedovoluje překročit hranice mužům od 18 do 60 let.

Podle českého ministra se dohoda mezi Českem a Ukrajinou začala připravovat už před několika lety, epidemie covidu-19 ale uzavření smlouvy oddálila. Dokument se po zahájení ruské invaze na Ukrajinu upravil tak, aby zohlednil nynější situaci a podmínky.

Česko podle ukrajinského ministra přijalo v době válečného konfliktu zhruba 80.870 ukrajinských žáků a studentů. Přesný počet válečných utečenců z Ukrajiny, kteří chodí do škol v Česku, bude podle ministerstva školství známý ke konci listopadu. On-line výuku poskytuje podle Škarleta většina základních škol, které na Ukrajině fungují.

Přímý odkaz na tento článek: https://www.zskomenskehoporuba.cz/konec-pretezovani-ukrajinskych-deti-ukrajinskou-skolou-online/