Lyžařský a snowboardový kurz 2018

V druhém lednovém týdnu se vydali žáci sedmého ročníku na lyžařský kurz do ski areálu Filipovice v Jeseníkách. Počasí připomínalo spíše jaro, ale na sjezdovce se naštěstí držela dobrá zásoba sněhu z předchozích mrazivějších dnů. Ve středu večer nám dokonce čerstvě nasněžilo.

Kurzu se zúčastnilo 36 žáků, kteří byli podle dovedností rozdělení do dvou lyžařských a dvou snowboardových družstev. Stejná družstva tvořila kategorie na páteční dvoukolový závod ve slalomu. Největší pokroky, jak už to tak bývá, předváděli začínající lyžaři, většina z nich už druhý den využívala služeb lanovky a bezpečně sjížděla kilometr dlouhou sjezdovku s převýšením 195 metrů. Nezaháleli ani snowboardisté, kteří pod vedením zkušených instruktorek z lyžařské školy Ice Peak také už od druhého dne výcviku brázdili po svahu. Středeční odpoledne jsme strávili v klidovém režimu při společných pohybových a intelektuálních hrách. Večer jsme pak navštívili hotelový bazén. Nechyběly ani kapitoly z bezpečného chování na horách – ve čtvrtek nám zkušenosti ze své práce přiblížil ostřílený záchranář z horské služby.

I letos byl kurz pro žáky sedmého ročníku dotovaný Úřadem městského obvodu Poruba.

Mgr. Marian Byrtus

 

Následující texty sepsali na kurzu samotní žáci:

„První den na lyžařském kurzu byla celkem nuda.  Museli jsme si vybalit věci a čekat než bude oběd.  Náš první dojem při pohledu na sjezdovku byl docela děsivý.  Ale i přes obavy  jsme se naučili lyžovat a jezdit na snowboardu.  Pro některé lyžaře začátečníky byly základy docela lehké, ale přesto se někteří učili celých pět dní. Měli jsme celkem pět úrazů nohy a tři z nich skončili o berlích.  Ve středu byla největší legrace, protože instruktorky snowboardu Denča s Marťou nám připravili velmi bohatý program.  Hráli jsme zábavné hry, přednášeli naše názory o probíhání kurzu.  Nejzábavnější dvě hry byly Oblékačka -družstvo muselo na jednoho člena navléknout co nejvíce oblečení a Princové a Princezny.  Ve čtvrtek večer nás čekala diskotéka.  Všichni se moc těšili, zazněly naše oblíbené písničky a také bylo pár ploužáků.  No a v pátek dopoledne nás čekala poslední návštěva sjezdovky.  Uskutečnily se závody na čas a nejlepší tři časy z každé kategorie vyhrály (lyžaři-začátečníci, lyžaři-pokročilí, snowboardisté- první a druhé družstvo).  Po obědě bylo vyhlášení a pak balení a odjezd domů, všem se nechtělo, ale také jsme se už těšili za rodiči domů.  Všichni dojeli v pořádku a ve zdraví.“

„Naučil jsem se tam lyžovat. Na lyžařském kurzu jsem si to velmi užil. Jídlo tam bylo v pohodě. Bohužel jsme nešli na výlet, protože tam pršelo jako z konve. Nejvíce jsem si užil chvíle s přáteli a diskotéku, na které jsme dělali s kámošema blbosti. V klubovně jsme hráli různé hry např. prince a princezny. Mohli jsme si vybrat mezi lyžemi a snowboardem, já jsem si vybral lyže. Ve čtvrtek jsme měli přednášku o první pomoci na horách. Bohužel tam nebyl mimo sjezdovku skoro žádný sníh, jenom jeden den sněžilo. Byla tam velká sranda a doufám, že někdy pojedeme na podobný výlet.“

„Sjezdovky jsou super. Sice trošku kloužou, ale dá se to přežít. Na lyžáku si to užíváme. Máme krásný výhled z lanovky. Jsou tu dobré jídla. Je tu sranda. Nemůžeme se dočkat na závody a diskotéku. První dny, co jsme se učili, tak jsme to chtěli vzdát. Pokoje jsou dost malé.“

„Na snowboardu se učíme jezdit backside, frontside, padací list, slalom, držet rovnováhu. Na lyžích se učíme rovnováhu, používat hůlky a správně zatáčet. Jídlo je zde dobré, pokoj je velký a pohodlný, kromě té díry ve dveřích. Pořad se učíme a baví nás to tady.“

„Dne 8.1.2018 se uskutečnil začátek Lyžařského kurzu ZŠ Komenského. Vyjeli jsme v 7:45h. Po cestě jsme 2x zastavili a dojeli jsme dobře. Přijeli jsme v 10:19h. Šli jsme se ubytovat a poté jsme šli na oběd. Na oběd byl hovězí vývar a knedlík s omáčkou a vepřovou plecí. Měli jsme polední klid. Poté asi za hoďku jsme šli na svah, rozkoukali jsme se (poznatek: Paní učitelka Kaniová jezdila na snowboardu). Rozdělili jsme se na: snowboardisty, lyžaře-pokročilé a lyžaře-začátečníky. Odbyla 18ctá hodina a přišla večeře. Na večeři byly spaghetti.“

Přímý odkaz na tento článek: https://www.zskomenskehoporuba.cz/lyzarsky-a-snowboardovy-kurz-2018/