Seznamte se s DNA

3.12. žáci 9.A absolvovali workshop Ostravské univerzity na téma stavby a významu DNA. V laboratoři sestavovali model DNA podle zákonitostí její chemické struktury. Ze dvou týmů se jeden model povedl rychleji a správně, za sladkou odměnu.

A druhý výsledek byl možná spíš zmutovaný supervoják…

Další pokus byl extrahovat DNA z banánu, na tom si žáci vyzkoušeli několik nových dovedností, zároveň si mohli zkusit i extrakci DNA na principu elektroforézy. Nejtěžší bylo aspoň na chvíli zastavit třesoucí se ruce…

A výsledek? Čistá odizolovaná DNA z banánu, kterou bylo vidět pouhým okem. Nebo nabrat na špejli… Pro zajímavost – DNA je ta bělavá slizovitá vláknitá hmota na pomezí vrstev ve zkumavce.  Kouzlo dědičnosti na vlastní oči…

Přímý odkaz na tento článek: https://www.zskomenskehoporuba.cz/seznamte-se-s-dna/